Zpět

Dobrá (soudní okres Frýdek, okresní hejtmanství Těšín)


Kostel sv. Jiří v Dobré Dnešní kostel sv. Jiří byl na místě staršího, patrně dřevěného, byl postaven v letech 1682-1686. O varhanách je známo jen to, 1798 zde František Horčička postavil osmirejstříkový nástroj, který 1835 opravoval novojičínský varhanář Jan Neusser. V roce 1801 zde měly být postaveny varhany nově a dnešní nástroj pochází z roku 1956.
Škola v Dobré je připomínána již k roku 1568 a prvním známým rektorem je v roce 1688 pramenně zachycený Jakub Folvarčný, který byl nejspíš v mládí hudebně vzdělán, o čemž může vypovídat zmínka, že dokázal zpívat z not. Svou službu zastával tři desítky let a v době menší návštěvy školy se živil tkalcovstvím.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Rector Josef Folvarčný, zastávající službu v Dobré v letech 1714-1737, byl jeho synem. Tato rodinná vazba je nepochybná u Martina Folvarčného, jenž pokračoval v otcově povolání rektora školy a kůru v letech 1737-1757. Jelikož zemřel, když byl jeho synovi Jiřímu pouhý rok, získal rektorské místo v Dobré Josef Fabík a když podlehl souchotinám, jeho syn Martin Fabík. Teprve po jeho smrti (1805) pokračoval poslední ze zdejšího kantorského rodu Jiří Folvarčný. Bohužel ani ne čtyři roky poté podlehl horečce. Jeho nástupcem se stal Josef Švanda, za něj vzrostl počet školních dětí na 123 (1828). Po jeho náhlé smrti (mrtvice) v roce 1844 přišel do Dobré Jan Vojnar, rodák z Goleszówa, jenž po řadě pochvalných dekretů získal i čestný titul vzorového učitele (Musterlehrer) a byl dokonce dekorován stříbrným záslužným křížem s korunou. Až do své smrti (1886) také zastával službu ředitele kůru..
Na jeho místo byl přijat Rudolf Mucha, dosavadní podučitel v Bruzovicích, zeť rektora Wytřense. Bohužel již ve svých 37 letech podlehl tuberkulóze.

Prameny:



Obsah