Zpět

Žerotice (soudní okres Znojmo, politický okres Znojmo)


Kostel sv. Martina v Žeroticích Dnešní podoba farního kostela sv. Martina pochází ze 16. století. Zprávy o varhanách se sice dochovaly až ze století 19., ale už jen z titulu farnosti nemohl být kůr kostela, pyšnícího se koncem 17. století třemi oltáři, prostý nějakého nástroje.
Jména a osobní data známe zatím až z poloviny 18. století: Před rokem 1740 do své smrti (1747) zde působil Ludi Rector Jan Bezruč, po němž byl přijat Josef Kavka. Ten po roce 1764 odešel do Mikulovic, kde je zmiňován jako měšťan.
V letech -1766-1770 zastával rektorskou službu v Žeroticích Josef Jung (psán i Junck) a dalších šest let František Štěpánek (psán Stiepanek, ale také Stiepanik), jenž ovládal oba zemské jazyky. Odešel do Hostěradic.
Jen krátce se zde zdrželi Šimon Horký (1777-1778) a Jan Bedřich Hladký (1778-1780); druhý studoval (snad v Brně) latinskou školu a nabízí se k úvaze jeho příbuzenství s Hladkými v Osové Bitýšce.
Jan Růžička opustil kantorskou službu v roce 1785, načež v Žeroticích opět krátce zastihneme Františka Křivana, posléze v Rešicích. Jan Žádný odešel v roce 1795 a celé čtvrtstoletí svého života věnoval Žeroticích až Antonín Seidl, jehož nakonec dostihla nejčastější nemoc špatně živených - úbytě.
Jeho nástupce František Kaitan (Kaydan, Kajtan, Keydan) pocházel z Mikulovic, zdárně působil v žerotické škole i v kostele přes půl století a díky svému nadání a píli získal titul vzorového učitele (Musterlehrer), který jej nejen opravňoval, ale přímo zavazoval k odbornému vedení kolegů v okrsku.
Počátkem roku 1863 odstoupil místo učitelskému pomocníkovi ve Veselí nad Moravou Antonínu Zlobickému, což byla akce, která vždy vyžadovala extrémní množství posudků a schválení. Již koncem roku 1862 se odebral na odpočinek do Znojma. - Kolem roku 1860 měl k ruce pomocníka Josefa Nechvílu.
Koncem školního roku 1865 odešel Antonín Zlobický do rodných Kvasic.
Nadučitel Josef Jacina původem z Brna nastoupil do služby již v nových podmínách, kdy říšským zákonem z 14.5.1869 převzal dozor nad školstvím stát. Žerotická škola byla do roku 1890 vedena jako jednotřídka, ovšem je s podivem, že podle úředních výkazů měla paralelní německou třídu, když o rok později jsou všechny děti vykázány jako české. Právě díky další třídě bylo nutno platit místo pomocníka; v 70. letech je zastával Dominik Kohl, v letech -1884-1889 František Marek z Holubic, později v Podhradí nad Dyjí, Horním Břečkově a Lančově.

Obsah