Zpět

Rudíkov (soudní okres Velké Meziříčí, okresní hejtmanství Velké Meziříčí)


Kostel sv. Petra a Pavla v Rudíkově Kostel sv. Petra a Pavla v Rudíkově z 15. století stojí na místě staršího dřevěného, ze století 13., který spadal pod oslavanský klášter. Po požárech v letech cca 1660 a 1721 byl i kvůli nedostačující kapacitě přestavěn v roce 1801 do dnešní podoby. 1835 byl k stávajícímu positivu přistavěn pedál a 1848 postavil František Svítil nový 10rejstříkový nástroj.
Již z roku 1689 známe rektora Matěje Worta a krátce poté, -1693-1697 Albína Hlaváčka, dosud ve Střelicích. Po jeho odchodu do Čučic dal Rudíkov důvěru Tomáši Zahradníkovi (Hortulanus), muži již zralého věku. Po jeho smrti dostal místo téměř stejně starý Václav Kutnohorský. Jeho přímým nástupcem mohl být v letech 1717-1718 Tomáš Ludvík Konopáček, kterého po roce 1726 nacházíme v Drásově. Nevíme, jak dlouho před rokem 1729 zde působil Mikuláš Hladký, po jeho smrti letmo zahlédneme (v roce 1746) Jana Nečase, který nakonec zakotvil ve Staré Říši a po něm následoval Josef Sobotka. Alexandr Hlaváček, dosud kantor v Příměticích, je v Rudíkově doložen kolem roku 1767 a po něm tuto službu získal (1770) Václav Höger (psáván i Heger), dosud v Koněšíně, leč zakrátko postoupil do Kamenice u Jihlavy. Jan Buchta, dosud v Radkovicích, se po dvou letech rozhodl pro Červenou Lhotu, než zakotvil ve Střížově. Celých 40 let (1773-1813) strávil v Rudíkově Václav Prokšiber, vážený svým svobodným rodem, ale i svými schopnostmi (honestus et virtuosus liber). Vedle služby ve škole a v kostele si zejména v zimě vydělával na živobytí tkalcovským řemeslem. Na stará kolena za začal více věnovat alkoholu, takže byl donucen směnil službu do Březí. Jeho místo v Rudíkově zaujal výtečný hudebník, básník František Bezstarosti, ale v roce 1822 zvolil pro své zdraví vhodnější Zbraslav. Syn rektora v Rudě Ignác Šťastný již v roce 1828 předal službu synovi Františku Šťastnému a ten ji zdárně vykonával další tři desetiletí. Jak je zmíněno výše, právě on se v kostele dočkal pedálu a posléze nového nástroje. Přes všechen velmi zvolna se prosazující pokrok se z dokumentů dovídáme, že žil velmi skromně, ba nuzně.
Prvním nadučitelem v Rudíkově se stal Jakub Kališ (*24.7.1810 Kněževes), dosud v Rudě a Střížově. Patrně je také prvním rudíkovským kantorem, který si užil zaslouženého odpočinku, na který se odebral v roce 1876 do Velkého Meziříčí. V roce 1898 pak odešel do výslužby i jeho nástupce nadučitel Jan Vítek z Polné.

Obsah