Zpět

Němčany (Soudní okres Slavkov, okresní hejtmanství Vyškov)

Za hudbu při křtech, svadbách a pohřbech v Němčanech odpovídal slavkovský rektor (dodnes patří Němčany k slavkovské farnosti) a dostával za obřady štolový poplatek, ale zpěvy a hudbu na velké svátky zajišťoval místní učitel za skromný obnos zvaný festivalie.
Od roku 1786 je zde znám Jan Vytouch (Wyttauch). Obec asi na excurrendní školu nesehnala nikoho lepšího, když o něm záznam z roku 1788 hovoří následovně:
"... Způsob vyučování špatný. Krejčí, učí tehdy, když mu řemeslo nepřináší větší výhody. Pro budoucnost je obci dovoleno opatřit si předpisovějšího učitele."
O místo však zájem nebyl a služba nakonec přešla na Janova syna Matěje Vytoucha (*8.9.1791 Němčany). Ten o sobě v jedné ze žádostí o místo v okolí píše, že absolvoval pedagogický kurs v Brně a 12.5.1809 obdržel vysvědčení učitelského pomocníka. 9 let poté však ještě strávil u dělostřeleckého pluku vévody Nassavského, něž v září 1818 nastoupil v Němčanech po otci. Jistě ne bezdůvodně uváděl, že disponuje všemi znalostmi potřebnými k provozování chrámové hudby.
22.2.1853 přišel do Němčan Jan Seitl. Příští rok dosáhla obec povýšení školy na střední (Mittelschule) a jmenovala Seitela prvním učitelem. Jelikož potřeboval stvrzení od konsistoře, sepsal 23.1.1855 obvyklou pokornou žádost, v níž uvádí, že byl zkoušen i z nauky o harmonii a za svého pomocnického působení ve Velkých Němčicích, Pohořelicích, Slavkově, či jako provizor v Podivíně dokonale ovládl řízení sborového zpěvu. Byl v místě potvrzen. Zemřel 25.6.1867 a zanechal 7 nezletilých dětí. -
Josef Kučera z Tovačova (*16.4.1841), dosud podučitel v Bukovince, pobyl v Němčanech 10 let, František Axman odešel už čtvrtý rok. V roce 1880 převzal školu Jan Hanosek (*1853 Svinov) a spravoval ji do roku 1929.

Obsah