Zpět

Letovice (soudní okres Boskovice, okresní hejtmanství Boskovice)


kostel sv. Prokopa v Letovicích Nejpozději v roce 1652 byl letovickým rektorem Tobiáš Mergans, ještě 1664. Tři roky později nacházíme v pramenech jméno Václava Jindřicha Bendy, psaného zprvu naten čas správce školy letovský, 1668-1669 jako varhaník letovský, 1670 varhaník a rektor letovský, 1672 varhaník a školní rektor letovský a v letech 1690-1700 pokračoval jeho syn Václav Brnda ml.
Za školní a kostelní službu dostával rektor roční plat 44 zlaté, dvě měřice pšenice, dvě ječmene, jednu hrachu, jednu prosa a pět špiček soli. Jako městský písař dostával ročně ještě 16 rýnských.
Jeho nástupcem se pro léta 1701-1740 stal Jindřich František Krigisch; Byl pověřen úkolem aby dítky obojího pohlaví dobrým a chvalitebným mravům, pobožnosti a liternímu umění v psaní a čtení bedlivě učil, chvalitebným mravům, pobožnosti a liternímu umění v psaní a čtení bedlivě učil, žádné rozpustilosti nedopuštěl, sám se na příklad jinším dobře a chvalitebně choval, pořádnost mezi dítkami, jak v chrámu Páně tak i v procesích a při pohřbech choval. Mimoto měl také dobrého diskantis vyhledati a schopné žáky k hudbě cvičiti a dbáti, aby dobrý pořádek zachovával na kůře a co by na kůře nebo ve škole chybovalo, o tom primátorovi nebo purkmistrovi sdělení učiniti měl.
Po Kriegischově smrti působil v Letovicích František Xaver Kubíček, z jehož doby pochází zmínka o letovických literátech. Mimo své povinnosti ve škole a na kůru učil nadané děti hrát na hudební nástroje, používané při figurální hudbě. Existuje i zmínka, že si přilepšoval jako výběrčí daní.
V letech 1784-1825 následoval rektor a varhaník Jan František Jeřábek a po něm následoval Maxmilián Černohorský. Jeho pomocníkem byl nejpozději v roce 1838 Kašpar Škorpil, jenž byl krátce poté ustanoven Černohorského provizorem, t.j. plnil povinnosti starého rektora a pobíral třetinu jeho příjmu. Provizorové se občas po smrti svých představených stávali jejich nástupci, po Černohorského smrti bylo ale místo svěřeno Antonínu Procházkovi, jenž po čtyřech letech zemřel. Teprve pak byl uznán za hodného dosavadní pomocník a provizor Kašpar Škorpil. Prvním letovickým nadučitelem se stal Josef František Kupka, který byl za celoživotní vynikající činnost vyznamenán zlatým záslužným křížem císaře Františka Josefa I. Nemůžeme vyloučit, že se aspoň částečně přičinil o to, aby byl do učitelského sboru přijat jeho rodák z Dubicka Josef Hamal, jenž se posléze stal jeho nástupcem ve funkci nadučitele. Byl to také poslední letovický Rector chori et scholae, neboť posledním letovickým učitelem, působícím také na kůru jako varhaník (už v letech 1900-1904), byl podučitel Josef Kolář (*22.12.1865 Kunice).

Prameny a literatura:



Obsah